Wiêkszo¶æ definicji odnosi siê do uzale¿nienia jako kompulsywnego konieczno¶ci korzystania uzale¿nia substancja lub nieodpart± chêæ do anga¿owania siê w zachowania. Dwa inne wa¿ne okre¶laj±ce cechy uzale¿nienia s± tolerancja, rosn±ce zapotrzebowanie na wiêcej substancji w celu uzyskania tego samego efektu, wycofanie, nieprzyjemne objawy, które pojawiaj± siê, gdy uzale¿niony uniemo¿liwiaj±cej korzystanie wybran± substancjê. Opis
Termin uzale¿nienie zaczê³o odnosiæ siê do szerokiego i z³o¿onego zakresu zachowañ. Chocia¿ uzale¿nienie najczê¶ciej odnosi siê do na³ogowego u¿ywania substancji, w tym alkoholu, leków na receptê i nielegalne, papierosy i jedzenie, jest on tak¿e u¿ywany do opisu nadmiernej pob³a¿liwo¶ci w dzia³aniach takich jak praca, æwiczenia, zakupów, seksu, Internetu i hazardu. Przyczyny i objawy Przyczyny
Niektórzy eksperci opisuj± szereg zachowañ, wyznaczonych jako wci±gaj±cy siê z piêciu powi±zanych ze sob± pojêæ: wzorce, nawyki, kompulsywne, zaburzenia kontroli impulsów i fizyczne uzale¿nienie. Trwaj± spory, czy na³ogi stanowi± prawdziw± fizyczn± chorobê w tym samym sensie, ¿e cukrzyca i nadci¶nienie s± uwa¿ane za fizyczne choroby. Rzeczywi¶cie, najbardziej rozpowszechnione model uzale¿nieñ dzi¶ tzw modelu choroby. Model ten, wprowadzony w pó¼nych latach 1940 przez EM Jellinka, zosta³ przyjêty w 1956 roku przez American Medical Association. Od tego czasu model choroby alkoholizmu i narkomanii zosta³a dobrze przyjêta na ca³ym ¶wiecie.
Inni eksperci nie zgadzaj± siê z analogii pomiêdzy uzale¿nieñ i choroby fizyczne. Wierz±, ¿e uzale¿niaj±ce zachowania mog± byæ lepiej zrozumiane jako problematyczne nawyków lub zachowañ, które zosta³y wyci±gniête zgodnie z zasadami, które kieruj± ca³± naukê. Do tych specjalistów, uzale¿niaj±ce zachowania s± b³êdny nawyki i wzorce zachowañ, które mog± byæ "niewykszta³cony" i zast±pione nowymi, alternatywnymi, zachowañ bardziej zdrowe. Wed³ug teoretyków uczenia siê swojej przesz³o¶ci i obecne do¶wiadczenia, ¶rodowisko, historia rodziny, rówie¶ników wp³ywa grupowe i indywidualne przekonania i oczekiwania, ustaliæ, kto bêdzie lub nie uzale¿niaj± siê od substancji lub zachowania.
Psychodynamiczna teoretycy uwa¿aj±, ¿e uzale¿nieni cierpi± z powodu niezdolno¶ci do uspokoiæ siê lub wygodnie zarz±dzaæ emocjami dnia na dzieñ ¿ycia. Uczucia takie jak lêk, depresja, wstyd, dyskomfort w sytuacjach spo³ecznych, i z³o¶ci s± czêsto uwa¿ane za przyczyn± uzale¿nieñ. W tym sensie, wielu ekspertów uwa¿a, ¿e narkomani samoleczenia, czyli u¿ywaæ niszcz±cych substancji w celu u³atwienia ich bolesne emocje.
|