Forum psychologiczne.
Gdzie szukaæ pomocy?
Istnieje wiele specjalistycznych stowarzyszeñ i poradni ¶wiadcz±cych pomoc ludziom do¶wiadczaj±cym przemocy w zwi±zku. W ka¿dym wiêkszym mie¶cie mo¿na znale¼æ organizacje i fundacje oferuj±ce wsparcie i pomoc terapeutyczn±. Bardzo czêsto na czas zajêæ terapeutycznych lub rozmowy z psychologiem fundacja zapewnia opiekê nad dzieæmi osoby uczêszczaj±cej na spotkania.
Innym miejscem, gdzie mo¿emy zg³osiæ siê po pomoc jest punkt interwencji kryzysowej, przy którym dzia³a, te¿ ca³odobowy telefon zaufania.
Je¿eli nie wiemy gdzie siê zg³osiæ z problemem przemocy, której do¶wiadczamy to pierwszym miejscem kontaktu mog± byæ ró¿nego rodzaju poradnie: rodzinne, psychologiczno-pedagogiczne, uzale¿nieñ, poradnie przy schroniskach dla kobiet, tak¿e przychodnie zdrowia psychicznego i zwyk³e o¶rodki zdrowia. W tych miejscach bardzo czêsto pracuj± osoby kompetentne, które pokieruj± nas dalej i wska¿±, co mamy robiæ.
Miejscami, w których równie¿ dostaniemy wstêpn± pomoc jest Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej, Centrum Pomocy Rodzinie lub Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „ Niebieska Linia” znajduj±ce siê w Warszawie, do którego mo¿na zadzwoniæ po poradê na numer telefonu: (0-22) 668-70-00. Poradnia telefoniczna dzia³a w dni powszednie w godzinach 14.00 - 22.00.
Równie¿ na portalu Psychotekst istnieje internetowy punkt konsultacyjny, który oferuje czat ze specjalist± oraz daje mo¿liwo¶æ zasiêgniêcia osobistej porady.
Indywidualn± pomoc w formie specjalistycznej terapii, mo¿emy otrzymaæ w prywatnych gabinetach psychoterapii lub gabinetach psychiatrycznych.
Je¿eli nie potrafimy lub nie wiemy jak i gdzie siê zg³osiæ, warto poprosiæ o pomoc ¿yczliwego s±siada, kole¿ankê z pracy lub nawet pedagoga szkolnego ze szko³y, do której uczêszcza nasze dziecko.
Najwa¿niejsze, by samemu nie zostaæ z problemem, zamykaj±c siê przed ¶wiatem i licz±c tylko na siebie.
Ludzie ¿yj± po to, by sobie pomagaæ. Dlatego warto jest poprosiæ o t± pomoc, gdy jej naprawdê potrzebujemy i samodzielnie nie umiemy siê z czym¶ uporaæ.
Wyzwolenie siê ze zwi±zku, w którym jest przemoc, strach, bezradno¶æ jest trudne, aczkolwiek mo¿liwe.
Pamiêtajmy, ¿e ka¿da podró¿ zaczyna siê od pierwszego kroku. W tym przypadku podró¿ mo¿e doprowadziæ nas do ca³kiem nowego ¿ycia, wolnego od przemocy, wyzwisk i strachu. Pierwszym krokiem bêdzie pro¶ba o pomoc, rozpoczêcie terapii, a przede wszystkim zrozumienie, ¿e nie mo¿emy pozwoliæ by ktokolwiek nas krzywdzi³, gdy¿ jeste¶my tak samo warto¶ciowymi i pe³noprawnymi lud¼mi, jak ka¿da inna osoba.
Bibliografia:
1) Forward S., Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje, Dom Wydawniczy REBIS, Poznañ 1999.
2)Gilliland J., Strategie interwencji kryzysowej, Pañstwowa Agencja Rozwi±zywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2009.
Offline