Psychologia ogólna, psychologia rozwojowa, psychologia zwi±zków, rodziny, psychologia i rzeczywisto¶æ, zaburzenia psychiczne

Forum psychologiczne.


#1 2010-03-14 21:56:58

adhd

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-09
Posty: 88
Punktów :   

Z dr Beat± Janke-Klimaszewsk± - wywiad cz.3

Czêsto mo¿emy us³yszeæ wypowiedzi ludzi, którzy bagatelizuj± problem omawianego zaburzenia, mówi±c np. "wszyscy dzi¶ mamy nerwicê" czy "we¼ siê w gar¶æ, nie roztkliwiaj siê nad sob±". Jak wiêc odró¿niæ banalny, okresowy stres czy napiêcie psychiczne od nerwicy?
- Ka¿dy z nas w sytuacjach trudnych prze¿ywa lêk. Towarzyszy nam on szczególnie w okresach prze³omowych lub w sytuacjach, z jakimi cz³owiek doros³y spotyka siê po raz pierwszy w ¿yciu. Mog± to byæ okresy zwi±zane z rozwojem biologicznym, np. dojrzewaniem, ale równie¿ szczególne wydarzenia ¿yciowe, np. zawarcie ma³¿eñstwa, urodzenie dziecka, utrata bliskiej osoby czy pracy. W takich przypadkach lêk i zwi±zane z nim objawy bêd±ce wynikiem stresu na ogó³ przemijaj± bez leczenia, gdy cz³owiek przystosuje siê do nowej sytuacji, wypracowuj±c nowe, lepsze mechanizmy radzenia sobie. Prze¿yty stres okaza³ siê czynnikiem zbawiennym, przyspieszaj±cym osobisty rozwój. Osoby z zaburzeniami nerwicowymi nie potrafi± siê zaadaptowaæ do danej sytuacji, nie potrafi± jej wykorzystaæ z po¿ytkiem dla siebie. Z powodu niskiej samooceny postrzegaj± nowe sytuacje jako zagro¿enie, a nie jako wyzwanie. Mamy wtedy do czynienia z przewlek³ym przeci±¿eniem organizmu (dystres), który nieleczony mo¿e prowadziæ do nieodwracalnych zmian w strukturze narz±dów i w pracy uk³adów organizmu.
Je¶li widzimy, ¿e objawy dystresu utrzymuj± siê d³u¿ej, a nawet nasilaj± siê mimo ust±pienia sytuacji stresowej i braku zewnêtrznych, "obiektywnych" czynników mog±cych je powodowaæ, mo¿emy podejrzewaæ zaburzenia nerwicowe.
Nie nale¿y cierpieñ osoby dotkniêtej nerwic± myliæ z okresowymi trudno¶ciami psychicznymi i bagatelizowaæ, udzielaj±c rady typu: "we¼ siê w gar¶æ". Ona nie jest w stanie tego zrobiæ i "przeskoczyæ" samej siebie bez pomocy psychiatry.

Czyli pierwszym krokiem, kiedy podejrzewamy u siebie lub bliskiej osoby nerwicê, powinna byæ wizyta u psychiatry.
- Zdecydowanie tak. Psychiatra potwierdzi lub rozwieje nasze w±tpliwo¶ci.

Jakie s± sposoby leczenia nerwic? Na co powinny byæ przygotowane osoby, u których stwierdzono to zaburzenie?
- Nerwica jest powa¿n± dolegliwo¶ci± o wielorakich skutkach zarówno dla tego, kogo dotyka, jak te¿ dla jego otoczenia. Leczenie to przede wszystkim praca nad sob±, a to oznacza poznanie siebie i zrozumienie bardzo wa¿nych powodów podjêcia takich, a nie innych dzia³añ. To tylko z pozoru wydaje siê dziwne. Lecz±c osoby chore na nerwicê, czêsto s³yszê "nie wiem, dlaczego post±pi³am w³a¶nie tak, bo wcale tego nie chcia³am". Poznanie siebie i zrozumienie motywów swego dzia³ania pozwala siê polubiæ. Psychoterapia to proces zmian, jakie dokonuj± siê pod wp³ywem prze¿ycia korektywnego. W zale¿no¶ci od ciê¿aru gatunkowego problemów, jakie ma pacjent, proponujemy mu psychoterapiê krótkoterminow± albo d³ugoterminow±, indywidualn± albo ró¿ne formy terapii grupowej, lub obie te formy ³±cznie. W oddzia³ach szpitalnych - ca³odobowych lub dziennych - stosuje siê jeszcze szeroki wachlarz oddzia³ywañ socjoterapeutycznych. Psychoterapia grupowa chorych z zaburzeniami nerwicowymi realizowana jest najczê¶ciej w formie grup zamkniêtych. Okre¶lona, sta³a liczba cz³onków sprzyja tworzeniu wiêkszej spójno¶ci, co jest czynnikiem u³atwiaj±cym budowanie zaufania, poczucie przynale¿no¶ci i redukcjê lêku. W grupie wykorzystuje siê elementy teorii uczenia spo³ecznego, co powoduje, ¿e pocz±tkowe, znaczne skupienie na sobie ustêpuje miejsca wiêkszemu wzajemnemu zainteresowaniu sob± i nawi±zywaniu bli¿szych relacji. W psychoterapii grupowej czynnikami lecz±cymi jest mo¿liwo¶æ spotkania z do¶wiadczeniami innych osób, a wiêc wykszta³cenie nowej perspektywy w spojrzeniu na innych i na siebie, dostrze¿enie podobieñstw i rozumienie ró¿nic. Uczestnictwo w grupie terapeutycznej dostarcza te¿ wiedzy na temat mechanizmów powstawania i dynamiki zaburzeñ, symbolicznego znaczenia objawów. Pacjenci maj± okazjê do¶wiadczaæ siebie w ró¿nych scenkach psychodramatycznych, imituj±cych rzeczywiste sytuacje ¿yciowe.
No¶nikiem zmiany w psychoterapii indywidualnej jest zwi±zek terapeutyczny. Powstaje on w toku regularnych spotkañ psychoterapeuty i pacjenta w gabinecie. Pacjent ma mo¿no¶æ do¶wiadczyæ innej, bardziej doros³ej relacji, w której nabywa umiejêtno¶ci otwarcia na drugiego cz³owieka, ujawniania bez lêku ró¿nych emocji; do¶wiadcza ich roli w tworzeniu wiêzi. W psychoterapii krótkoterminowej zazwyczaj wystarcza 15-20 sesji. W psychoterapii d³ugoterminowej potrzeba ich wiêcej.
Psychoterapia prowadzona w szpitalu trwa 9-12 tygodni. Na ten czas osoba lecz±ca siê otrzymuje zwolnienie lekarskie. Zachêcam do tego typu terapii, gdy¿ - jak mówi³am - stwarza ona mo¿liwo¶æ stosowania oddzia³ywañ kompleksowych, a poza tym z powodu du¿ej intensywno¶ci trwa stosunkowo krótko. Nie znaczy to, ¿e po jej zakoñczeniu cz³owiek od razu wyzdrowieje, ale otrzyma narzêdzie, dziêki któremu w zwyczajnych sytuacjach ¿yciowych utrwala zapocz±tkowane zmiany. W razie nawrotu objawów, nie bêdzie odczuwa³ bezradno¶ci.

Czy nerwica jest chorob±, której mo¿na siê pozbyæ za pomoc± ¶rodków farmakologicznych?
- Nie. Jej przyczyny tkwi± w osobowo¶ci i ujawniaj± siê w "sprzyjaj±cych" sytuacjach ¿yciowych, w ich prze¿ywaniu i reagowaniu na nie. Dlatego leki stosuje siê rzadko i tylko w niektórych rodzajach zaburzeñ nerwicowych. Poza tym tylko jako ¶rodek pomocniczy, dora¼ny. To tak jak z bólem zêba - mo¿na wzi±æ lek przeciwbólowy i ten ból u¶mierzyæ, ale choroba od tego nie zniknie. Ona wymaga leczenia przyczyn, a nie tylko likwidacji objawów. W przypadku nerwic jest to zrozumienie siebie, a to wymaga psychoterapii.

Podobno w¶ród Polaków pokutuje jeszcze prze¶wiadczenie, ¿e udanie siê do psychiatry jest czym¶ wstydliwym?
- Niestety, tak. Wiele osób boi siê psychiatry, uwa¿aj±c, ¿e skierowanie na leczenie to wyrok, co¶ w rodzaju piêtna spo³ecznego, zadekretowanie choroby, której wcze¶niej mo¿na by³o nie dostrzegaæ. Ludzie wstydz± siê szukaæ pomocy u specjalistów chorób psychicznych tak¿e dlatego, ¿e siê boj±, i¿ "poddaj±c siê" psychoterapii, ulegn± jakim¶ magicznym oddzia³ywaniom, zabiegom, w wyniku których utrac± indywidualno¶æ, a tak¿e kontrolê nad zmianami, których mogliby dokonaæ specjali¶ci. Nic bardziej mylnego. W toku psychoterapii pacjent nie mo¿e byæ bierny. Wymagane s± jego aktywne uczestnictwo i ciê¿ka praca, w wyniku których odzyskuje niezale¿no¶æ oraz zdolno¶æ korzystania z zasobów swoich potrzeb, których nie wykorzystywa³ z powodu ró¿nych lêkowych ograniczeñ. Na szczê¶cie coraz wiêcej ludzi wie ju¿, co to jest psychoterapia, na czym polega i chêtnie korzysta z szansy, jak± ona niesie. S± te¿ i tacy, którzy ulegaj± modzie "chodzenia do psychoterapeuty".
Jak wynika z badañ, wska¼nik rozpowszechnienia nerwic w¶ród populacji ogólnej wynosi oko³o 3-9 proc., a w populacji chorych, poszukuj±cych pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, siêga on 60 procent. Ludzie czêsto latami cierpi± i borykaj± siê ze swoimi dolegliwo¶ciami w poczuciu, ¿e nie ma dla nich ratunku. Staramy siê, m.in. prowadz±c szereg akcji pog³êbiaj±cych wiedzê, a tak¿e poprzez nowe odkrycia naukowe poszerzaj±ce spektrum mo¿liwych oddzia³ywañ leczniczych, aby leczenie psychiatryczne przesta³o byæ wstydliwe, a zaburzenia psychiczne czy choroba zajê³y nale¿ne im miejsce obok chorób somatycznych, które czêsto s± wynikiem zaniedbania psychiki.
Po wielu latach pracy z pacjentami cierpi±cymi na zaburzenia nerwicowe uwa¿am, ¿e psychoterapia to wspania³a podró¿ w g³±b siebie, która pozwala zaciekawiæ siê sob± i odzyskaæ utracon± wolno¶æ. Wiêkszo¶æ naszych pacjentów piêknieje w wyniku przebytej psychoterapii - zewnêtrznie i wewnêtrznie. Chcia³abym zaproponowaæ, aby osoba skierowana na psychoterapiê potraktowa³a to jako przygodê swojego ¿ycia. Na takim podej¶ciu skorzysta zarówno ona sama, jak i jej bliscy.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.016 seconds, 6 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.skierniewicka-melina.pun.pl www.zakon.pun.pl www.manga-projekt.pun.pl www.copy4general.pun.pl www.immn.pun.pl