Forum psychologiczne.
Specyficzne dla tego typu osobowo¶ci jest lekcewa¿enie zobowi±zañ spo³ecznych, nie liczenie siê z innymi lud¼mi i z powszechnie przyjêtymi normami, zasadami etycznymi
i moralnymi. Niska tolerancja na frustracjê (czyli niezaspokojenie jakiej¶ potrzeby, nieosi±gniêcie jakiego¶ celu) ³±czy siê z ³atwo¶ci± uruchamiania zachowañ agresywnych, czêsto maj±cych charakter czynów gwa³townych. W my¶leniu tych osób czêsto spostrzega siê tendencjê do pogardzania innymi lud¼mi i uznawania ich za winnych konfliktów, które sami spowodowali. W prze¿ywaniu nie pojawia siê poczucie winy i wstydu.
Ludzi z tak± osobowo¶ci± cechuje jeszcze:
niezdolno¶æ do tworzenia silnych i trwa³ych zwi±zków uczuciowych z innymi lud¼mi,
d±¿enie do natychmiastowego zaspokojenia popêdów i potrzeb,
zmienno¶æ i nietrwa³o¶æ d±¿eñ, s± nieobliczalni, sk³onni do dominacji,
nieumiejêtno¶æ planowania odleg³ych celów, koncentracja na tera¼niejszo¶ci,
niezdolno¶æ przewidywania skutków w³asnego postêpowania i wysuwania wniosków z do¶wiadczeñ,
swoisty brak wgl±du („otêpienie semantyczne”), brak zdolno¶ci oceny samego siebie,
nierozró¿nianie granicy miêdzy rzeczywisto¶ci± a fikcj±, prawd± a k³amstwem,
brak lêku,
nietypowa lub niezwyk³a reakcja na alkohol,
czêste szanta¿owanie otoczenia samobójstwem,
tendencja do samouszkodzeñ,
konflikty z prawem.
Ludzie z zaburzeniami osobowo¶ci typu dyssocjonalnego zazwyczaj s± outsiderami. Czêsto s± wra¿liwi i ³atwo ich uraziæ. £atwo tak¿e wybuchaj± gniewem, nie kontroluj± przy tym swoich reakcji.
Zaburzenia te by³y dawniej okre¶lane jako osobowo¶æ nieprawid³owa, antysocjalna, asocjalna, psychopatyczna(psychopatia), socjopatyczna(socjopatia).
Rozpoznawania osobowo¶ci dyssocjacyjnej nale¿y dokonywaæ niezwykle ostro¿nie, zawsze wykluczaj±c najpierw nerwicê, upo¶ledzenie umys³owe, organiczne zaburzenia osobowo¶ci (charakteropatiê) i zespo³y psychotyczne. Trzeba pamiêtaæ, ¿e stwierdzenie jedynie zachowañ antyspo³ecznych nie upowa¿nia jeszcze do takiej diagnozy.
Offline