Forum psychologiczne.
Osobowo¶æ to zespó³ trwa³ych wzorców my¶lenia, odczuwania i zachowania, charakteryzuj±cy indywidualny styl ¿ycia i sposób adaptacji jednostki.
Osobowo¶æ jest efektem wspó³dzia³ania czynników konstytucjonalnych, rozwojowych
i do¶wiadczeñ spo³ecznych. Natomiast zaburzenia osobowo¶ci i zachowania to rozmaite rodzaje funkcjonowania, maj±ce jako¶æ choroby.
Zaburzenia osobowo¶ci s± g³êboko zakorzenionymi i utrwalonymi wzorcami zachowania, maj±cymi charakter sztywnych, nie dostosowanych do sytuacji reakcji na rozmaite okoliczno¶ci, zarówno zachodz±ce w ¿yciu wewnêtrznym, psychicznym jednostki, jak i w interakcjach spo³ecznych. Reakcje te skrajnie ró¿ni± siê od tego, jak przeciêtna jednostka spostrzega, my¶li, czuje, a w szczególno¶ci wchodzi w zwi±zki miêdzyludzkie. Zaburzenia osobowo¶ci uwa¿a siê za jedn± z przyczyn powstawania innych chorób : nerwic, psychoz, uzale¿nieñ, itp.
Wcze¶niej uwa¿ano, ¿e zaburzenia osobowo¶ci s± to¿same z nerwicowymi, jedynie sztucznie od nich oddzielone. Nieraz opisy zaburzeñ osobowo¶ci by³y prawie identyczne z opisami zaburzeñ nerwicowych (np. osobowo¶æ i nerwica histeryczna). Obecnie czê¶ciej uznaje siê, ¿e jedn± z przyczyn zaburzeñ nerwicowych s± szczególne cechy osobowo¶ci, stanowi±ce tzw. osobowo¶æ psychoneurotyczn±. Ta zaburzona osobowo¶æ stanowi predyspozycjê do powstawania zaburzeñ nerwicowych.
Osobowo¶æ psychoneurotyczn± cechuje przede wszystkim nieadekwatno¶æ mechanizmów obronnych („s³abe ego”), brak odporno¶ci i elastyczno¶ci, wra¿liwo¶æ emocjonalna i sk³onno¶æ do fantazjowania (jak u osób niedojrza³ych), sk³onno¶æ do prze¿ywania poczucia winy, s³aba kontrola emocjonalna (czêsto nie panuj± nad emocjami), ekscentryczno¶æ, naiwno¶æ, czynno¶ciowe obni¿enie sprawno¶ci intelektualnej (tzw. „og³upienie nerwicowe”, czyli osoby te funkcjonuj± poni¿ej swoich mo¿liwo¶ci intelektualnych, os³abienie pamiêci, koncentracji uwagi) i inne.
Osoby posiadaj±ce osobowo¶æ psychoneurotyczn± cechuje du¿a sk³onno¶æ do powstawania zaburzeñ nerwicowych, z du¿ym prawdopodobieñstwem wystêpuj± u nich te zaburzenia.
Wiele form i odmian osobowo¶ci, wymienianych w ró¿nych systemach klasyfikacyjnych jako „typy osobowo¶ci”, nie ma wymiaru chorobowego ani nie jest pod³o¿em powstawania zaburzeñ zdrowia. Nasilenie lub deficyty w zakresie poszczególnych cech mog± nieco utrudniaæ funkcjonowanie jednostki (np. skrajna ekstrawersja lub introwersja), ale nie powoduj± znaczniejszych zak³óceñ, wymagaj±cych leczenia.
Zaburzenia osobowo¶ci, rozumiane jako zaburzenia funkcjonowania jednostki w jej ¶rodowisku spo³ecznym, mog± wynikaæ przede wszystkim z uszkodzenia somatycznego, organicznego. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia o¶rodkowego uk³adu nerwowego - u¿ywa siê terminu „charakteropatia”, dla odró¿nienia od zaburzeñ uwarunkowanych psychospo³ecznie, tzw. psychopatii.
„Charakteropatia” zwi±zana jest z zachowaniami aspo³ecznymi i antyspo³ecznymi (osobowo¶æ zaburzona lub nieprawid³owa). Przyczyna tkwi w uszkodzeniach o¶rodkowego uk³adu nerwowego ró¿nej etiologii: charakteropatia pourazowa, alkoholowa, w nastêpstwie zapalenia mózgu, zespó³ po wstrz±¶nieniu mózgu (dawniej encefalopatia) i inne. Charakteropatia stanowi odmianê zespo³u psychoorganicznego. W charakteropatii zaburzone s± procesy emocjonalno – popêdowe oraz zdolno¶ci ukierunkowania, integracji i kontroli dzia³ania.
Offline